Dňa 20.4.2018 navštívil našu školu známy hudobník pán Stanislav Gaľa z Jarovníc so svojím hudobným programom. Pán Gaľa je bývalým členom folklórneho súboru Šarišan, s ktorým účinkoval v mnohých krajinách Európy, ale aj v USA a Kanade. Patrí k popredným hráčom na ľudové hudobné nástroje. Dvakrát zvíťazil na celoštátnej súťaži v hre na ľudové hudobné nástroje /Krompachy 1997 a Habovka 2010/. Účinkoval na mnohých regionálnych a národných festivaloch – Východná, Detva, Svidník..., taktiež aj v rozhlasových a televíznych reláciach - „Kapura“, „Zem spieva“ a iných folklórnych programoch.

Program bol zameraný na prezentovanie tradičnej ľudovej kultúry v oblasti hudobného folklóru - spev a hra na niekoľkých hudobných nástrojoch - fujara, píšťalky rôzne druhy, gajdy, gajdica, ústna harmonika, okarína, drumbľa, gitara. Počas celého koncertu sa cez video projektor premietalo ilustračné video s ozvučením, v ktorom sú zachytené remeslá a povolania, ktoré sú späté s folklórnymi tradíciami – pastierstvo, poľnohospodárstvo, ale aj ľudová architektúra, kroje, krása Slovenskej prírody a zbojníctvo. V závere vystúpili odvážni žiaci, ktorí predviedli svoje spevácke schopnosti. Samozrejme, za odvahu boli odmenení burácajúcim potleskom.

Našou prvou zastávkou bola Prešovská kalvária, kde sme si užili nádherný výhľad. Je to komplex barokových kaplniek a kostola. V minulosti ju považovali za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska (po banskoštiavnickej kalvárii). Pochádza z prvej polovice 18. storočia.

Pri príležitosti 90. výročia založenia Hotelovej akadémie v Prešove nás pozvali na Deň otvorených dverí. Budúci kuchári, pekári, cukrári, barmani, baristi a hotelieri pod vedením pedagógov predviedli svoje umenie v miešaní nápojov, carvingu, flambovaní, príprave slávnostných tabúľ. Žiaci prezentovali aj svoje stáže v zahraničí, rôzne ponuky kurzov miešania nápojov, študijné odbory. Pre žiakov boli pripravené aj rôzne zábavné aktivity.

Dňa 18.4.2018 sa vestibul našej školy zmenil na chemicko - fyzikálnu učebňu. Počas chemickej show mali žiaci možnosť vidieť zaujímavé ukážky efektov a reakcií pomocou skutočných chemikálií, s ktorými sa v štúdiu zoznamujú. Aktívne sa zapájali do diania. Vyskúšali si jednotlivé chemické pokusy a tešili sa, že sú „aktérmi diania“. Chémiu postupne vystriedala fyzika. Malí fyzici videli veľa zaujímavých pokusov. Vyrábali si rôzne obľúbené hmoty a darčeky. Tešíme sa na podobné akcie.

Dňa 20. marca sme navštívili divadelné predstavenie na motívy Alexeja Nikolajeviča Tolstého Neobyčajné dobrodružstvá malého Buratina. Deti mohli sledovať podivuhodné dobrodružstvá drevenej bábky Buratina a hľadanie zlatého kľúčika, s ktorým nakoniec otvorí tajomné dvere. Rozprávka s pesničkami o zmúdrení malého nezbedníka, ktorý mal veľký sen sa nám veľmi páčila, bola pôsobivá, vtipná, poučná a z divadla sme odchádzali bohatší o ďalší umelecký zážitok.