Čarovný december

20211209_095324.jpgDecember je posledný mesiac v kalendári.

Mesiac, v ktorom niečo končí,

mesiac, v ktorom niečo krásne začína.

Mesiac voňajúci ihličím v izbe.

Mesiac medovníkovej vȏne v celom dome.

Mesiac plný hviezdičiek v detských očkách.

Mesiac, keď nám kapor pláve vo vani.

Mesiac žiarivých sviečok na adventnom venci.

Mesiac, keď si všetci večer sadneme k štedrovečernėmu stolu a budeme sa tešiť zo vzájomnej prítomnosti.

ŠŤASTNĖ A VESELĖ SVIATKY

Mikuláš v MŠ

IMG-9716.jpg6.12. Dátum, ktorý má na svete azda každý rád. Všetky detské očká sa v tento deň vždy rozžiaria.  Ani tento rok neobišiel Mikuláš našu škôlku a školu v Bajerove a prišiel potešiť všetky deti. Viete vlastne ako tento sviatok vznikol?

Okolo Mikuláša koluje množstvo legiend.
Jedna z týchto legiend je príbeh o mužovi, ktorý sa ocitol na mizine. Tento muž mal tri dcéry a nemohol svojím dcéram zabezpečiť veno a tak sa rozhodol, že ich predá ako neviestky. Mikuláš sa dozvedel o tomto pláne a povedal si, že nešťastie odvráti. Do troch vrecúšok zabalil tri zlaté mince, za ktoré mohol vystrojiť chudobný otec svojim dcérkam svadbu. Počas troch nocí zobral vždy jedno vrecúško a vhodil ho do spálne dievčat. V poslednú tretiu noc sa zobudil a bežal muž zistiť, že kto je ten dobrý človek, čo pomáha a zistil, že je to Mikuláš. Z celého srdca mu poďakoval. Mikuláš na to povedal: ,,Mne neďakuj, ďakuj Bohu, ten vás neopustil, ja som len jeho posol’’.

Zvyk s čižmičkami v oknách sa traduje práve z tejto legendy o troch dievčatách. Od tejto povesti bol odvodený aj ľudový zvyk obdarovania detí v noci tak, aby to nevideli. Nikdy nedal ľuďom, ktorým pomohol žiadnu šancu, aby sa mu mohli aspoň poďakovať. Nikdy ho nikto pri pomoci ľuďom nevidel, vždy sa vytratil.

Púšťanie šarkanov

received_240278774821806 (1).jpegSlniečko nám krásne svieti, vetrík sa hrá s listami. Je to najideálnejšie počasie na púšťanie šarkanov. Veď aj ten šarkan čakal dlhý čas, kým mu zase ,,prevetráme kostru“.

OZNAM MŠ

Vážení rodičia!

Učiteľky Materskej školy Bajerov Vás pozývajú na stretnutie rodičov, ktoré sa uskutoční v pondelok 13.9.2021 o 15,30 hod. na školskom dvore.

Rozlúčka s predškolákmi

206976401_488545372212013_234095811334227317_n.jpgPrečo ja už všetko viem­­?

Prečo prvý stále zjem­­?

Prečo je mi posteľ malá­­?

Prečo sa mi zuby kývu­­?

Veď ja ešte nie som stará!

Prečo sa tu toľko chystá­­?

Vôbec si tým nie som istá.

Sláva veľká pripravená.

Žeby preto, že som veľká­­?

To z nás budú veľkí žiaci,

od septembra – prváci.

Nech sa v škole darí dobre,

želajú deti aj učiteľky obe.