Deň Zeme - 2. deň

58950041_2010827935890666_7441417700909252608_n.jpgAkcia pokračovala v piatok 26. apríla. Pozerali sme filmy s environmentálnou tematikou. Boli doplnené diskusiou, v ktorej sme  vyjadrili svoj názor na ochranu životného prostredia. Nasledovali aktivity na školskom dvore, ktoré boli pripravené v spolupráci so Strednou odbornou školou lesníckou v Prešove. Čakali na nás tri stanovištia, na ktorých nám žiaci – budúci lesníci, sprostredkovali zaujímavé informácie týkajúce sa lesa a života v lese. Na prvom to boli informácie o sokoliarstve a výcviku dravcov. Mali sme možnosť odfotiť sa s jastrabom mexickým. Vyskúšali sme si aj držanie dravca na rukavici. Na druhom stanovišti sme sa oboznámili s drevinami, rôznymi druhmi stromov v našich lesoch, ich listami a plodmi. Našou úlohou bolo priradiť list a plod k správnemu stromu. Mohli sme si zahrať pexeso. Na treťom stanovišti sme sa dozvedeli niečo o vysokej zveri a jej zvukoch, o vábení jeleňov a mnoho iného.

Bol to veľmi zaujímavý a poučný deň plný nových informácií a pekných zážitkov. Ďakujeme!

Deň Zeme - 1. deň

58383023_2028547824115700_1035629701554503680_n.jpgDeň Zeme (22. apríl) sa oslavuje od roku 1970. Jeho cieľom je pripomenutie si našej závislosti od cenných darov, ktoré nám poskytuje naša Zem. Je potrebné si uvedomiť, že zemské zdroje nie sú nevyčerpateľné, a preto je potrebné ich chrániť aj pre budúce generácie.

Naša škola sa rozhodla podporiť myšlienku ochrany životného prostredia – našej Zeme a poukázať na význam lesov nielen teoreticky, ale aj prakticky.

Začali sme vo štvrtok 25. apríla 2019, kedy sme skrášľovali okolie školy zberom odpadkov. Upratovali sme aj v okolitých obciach. Pomohli sme našej Zemi a urobili niečo pre svoje zdravie. Za všetkých starostov spádových obcí slová uznania pána starostu obce Žipov:

„... Týmto vyslovujem poďakovanie žiakom a pedagogickým zamestnancom ZŠ Bajerov, ktorí sa dnes zúčastnili upratovania našej obce Žipov.

Prajem Vám mnoho takýchto šikovných žiakov a padagogických zamestnancov, aby naša obec pekne rozkvitala aj vďaka Vašej pomoci.

Ďakujem!...“

S pozdravom

Jozef Štofanko, starosta obce Žipov

Smelý Zajko v Afrike

A20190424_084718.jpg BOLD RABBIT IN AFRICA

Veselá, poučná a najmä edukatívna, taká bola naša návšteva divadelného predstavenia v kine Scala 24. 4.2019.

Žiaci 5. a 6. ročníka sa zúčastnili činohernej anglicko-slovenskej rozprávky s pesničkami, ktorá bola inscenovaná ako učebná pomôcka pre začiatočníkov.

Pokračovanie najslávnejšej detskej knižky Jozefa Cígera Hronského s názvom Smelý Zajko v Afrike je príbehom Zajka a jeho ženy na potulkách svetom. Popri Váhu prejdú Slovenskom až do Bratislavy, odtiaľ po Dunaji do Čierneho mora a v bruchu obrovského žraloka sa doplavia do Afriky. Tam prežijú veľa dobrodružstiev - vyliečia kráľa púšte, porazia krokodíla aj tigra a zachránia malého černoška.

Divadelná adaptácia ponúkla hravosť, podnietila detskú fantáziu, vďaka pesničkám a komediálnemu žánru príjemne spestrila divadelnú inscenáciu. Zároveň, v súlade s Hronského predlohou bola divadelná adaptácia apelom na množstvo pozitívnych vlastností - túžba cestovať a spoznávať, chuť učiť sa a zmúdrieť, veľmi výrazná propagácia telocviku a pohybu, či záverečným sloganom - všade dobre, doma najlepšie - vzťah k domovu a vlasti.

Edukatívnosť tohto predstavenia podčiarklo i netradičné slovensko-anglické naštudovanie.

Deň narcisov 2019

Dňa 20190411_105551.jpg11. apríla 2019 sa naša škola zapojila do projektu „Deň narcisov“ pod záštitou Ligy proti rakovine. Dobrovoľníci zo žiackej školskej rady sa vydali cestou po škole. Žiaci a zamestnanci školy pripnutím kvietku mohli vyjadriť svoju ľudskosť a podporu ľuďom trpiacim touto zákernou chorobou. Našim cieľom bolo nielen vyzbierať peniaze, ale aj vychovávať našich žiakov k spolupatričnosti a ochote pomáhať.

ĎAKUJEME všetkým darcom!