Základná škola s materskou školou Bajerov

V utorok 17. novembra si pripomenieme 31 rokov od začiatku nežnej revolúcie

1.jpg      Násilný zásah poriadkových síl proti demonštrantom, ktorý sa odohral 17. novembra 1989 vo večerných hodinách v Prahe, odštartoval udalosti, ktoré viedli k pádu komunistického režimu v Československej socialistickej republike (ČSSR) a ktoré sa označujú tiež ako nežná revolúcia. Slovenská verejnosť si 17. november pripomína ako Deň boja za slobodu a demokraciu. Od roku 2001 je tento deň štátnym sviatkom.

     V roku 1941 Medzinárodná študentská rada vyhlásila 17. november za Medzinárodný deň študentstva, čo je odkaz na udalosti, ktoré sa odohrali v Protektoráte Čechy a Morava na začiatku 2. svetovej vojny. Na demonštrácii k 21. výročiu založenia Československej republiky, ktorá sa konala v Prahe 28. októbra 1939, bol zabitý pekár Václav Sedláček a študent Jan Opletal utrpel ťažké zranenia, ktorým podľahol 11. novembra. O štyri dni neskôr sa konal Opletalov pohreb, ktorý prerástol do protestu proti nemeckej okupácii. V noci na 17. novembra prebehlo masové zatýkanie študentov, deväť z nich bolo popravených. Rozhodlo sa tiež o zatvorení českých vysokých škôl.

     O 50 rokov neskôr sa konalo riadne ohlásené študentské zhromaždenie, ktoré si malo pripomenúť tieto tragické okamihy. Aj vzhľadom na početné demonštrácie proti komunistickému režimu v priebehu roku 1989 sa očakávalo, že akcia bude mať aj aktuálny politický podtext.

     V Bratislave manifestovali študenti už deň predtým. Vo štvrtok 16. novembra 1989 sa uskutočnil neohlásený, a teda aj nepovolený pochod mestom. Na ďalší deň v piatok 17. novembra popoludní sa začalo zhromaždenie v areáli Univerzity Karlovej na pražskom Albertove. Potom sa študenti vydali na pochod na Vyšehrad. Z Vyšehradu sa však sprievod vydal neplánovane do centra mesta Prahy. Mohutnejúci dav ľudí zamieril k Národnému divadlu a na Národnú triedu, kde bezpečnostné zložky demonštrantom prehradili cestu a začali ich zatýkať a biť. Došlo ku krvavému zásahu.

2.jpg     Keď sa správy o násilnom zásahu rozšírili, študenti a herci vstúpili do štrajku. V Bratislave vzniklo občianske hnutie Verejnosť proti násiliu, v Prahe Občanské fórum. Začala sa séria protestných zhromaždení, ktoré vyústili do generálneho štrajku 27. novembra 1989. Generálny štrajk symbolizoval pád režimu z vôle väčšiny.

     Eufória z novembrových zmien napokon vyvrcholila 10. decembra masovým pochodom popri Dunaji a s heslom Ahoj, Európa sa vydali tisícky ľudí do rakúskeho Heinburgu a na Devín. Po prvý raz sa po 40 rokoch ostnatého drôtu a železnej opony medzi západom a východom otvorili hranice Československa do slobodného sveta.